JAK NA KAPELU  


Kapela by měla být především parta kamarádů stejných zájmů a stejného cítění. Kteří spolu prožijí mnoho času nejen na pódiích. Není nic trapnějšího než kapela ambiciózních muzikantů, kteří se vyžívají v potlesku obecenstva a intrikaření v kapele. Amatérské hraní je smysl plnné,jen ve spojení s radostí z muziky a dobrých přátel.

Při zakládání kapely je proto stejně důležitá kvalita hráčů,jak hudební tak lidská. Spojte se s lidmi, kteří něco umějí   (nebo cítíte. že budou umět ) a jsou zároveň dobrými kamarády. V první řadě dbejte abyste měli dobrého zpěváka, důležité je zpívat vícehlasně. Začněte cvičením zpěvu,stačí zatím s jednou kytarou. Zpěv je základ ! Měli byste mít jasno i v otázce žánru a repertoáru. Je sice možné podniknout žánrové úlety " Hrát například Ryvolu v bluegresové podobě " , to však mohou dělat jen zkušení hudebníci. Pro začátek se raději držte osvěčeného aranžmá.


Každá kapela by měla mít svého kapelníka,většinou to bývá " Frontmann kapely " repertoár písní a aranžmá skladeb se tvoří pro něj a jeho hlas.Při veřejném vystupování kapely, přebírá automaticky pozici kapelníka. Samozřejmě,že kapelníkem může být, kdokoliv další  Vámi demokraticky zvolený - člen kapely ! Pokud je v kapele více muzikantů ( kteří jsou schopni zazpívat 1.hlas ) dejte  všem prostor,frotmann si určitě  rád odpočine a posluchači přijmou změnu  zpěváka v pohodě !


V kapele je základ mít basáka, kytaru doprovod a hudební nástroj pro sóla   ( nejlépe dva nástroje ) ,
u doprovodné kytary dbejte na rytmus a styl ( country ) , není nic horšího,když kytara hraje  vybrkávky místo doprovodu , pokud máte dvě kytary,tak to prosím - ano ! Jisté povolení pro kytaru je nájezd na písničku a konec písničky, zde můžete dát doprovodné kytaře prostor. Dalši tipy a rady pro jednotlivé nástroje najdete v jiných rubrikách.

Závěrem...

Přeji Vám hodně úspěchů při zakládání country kapely a abyste našli ty správné lidi
pro Vaše muzicírování !


 
Jan Pril ,Všebořice © 2014 PtcSystemClick