REPERTOÁR KAPELY  

Základem pro kapelu bude určení , jaký styl bude hrát a vyznávat,tato webová stránka je určena zejména pro
" Tradiční country muziku " proto i tato rubrika bude k tomu zaměřena.Pokud je kapela bude vyznávat demokracii je to jednoduché,každý - člen kapely přinese na zkoušku své písničky,které by chtěl zařadit do repertoáru kapely a vyberou se ty nejlepší skladby,při výběru dbáme na :

STYLU SKLADBY ( tradiční country atd... )
HLAS A TÓNINA ( zda je někdo schopen ji zazpívat  - 1.hlas )
DOSTANE-LI VĚTŠINU HLASŮ ( pro zařazení do repertoáru )

Jsou případy kdy písnička se všem moc líbí ale kapela není schopna, skladbu dobře zahrát nebo zazpívat,radši ji proto odsuňte na pozdější dobu a na zkouškách si občas písničku vyzkoušejte,třebas někomu za čas sedne !Kapele stačí 70 až 80 skladeb pro čtyř až pětí hodinové vystoupení,záleží zda jsou patřičně využívany sólové nástroje.Frotmann kapely by měl zvládnoutzazpívat minimálně 70 % skladeb o zbytek se podělí zbylí muzikanti ( můžete to však být i 50 % na 50 % ) ! Co nepatří do tradičního country ! Na to je těžká odpověď - zjednodušně bych řekl, že " Co se Vašim posluchačům nelíbí " je těžké rozpoznat . Je rozdíl hrát na zábavách,v hospodách či festivalech,proto je třeba mít širší repertoár aby bylo z čeho vybírat.Určitě dodržte na 80 % STYL   a zbytek hrajte dle svého gusta nebo to nechte na lidech, co Vás chodí poslouchat !

ARANŽMÁ PÍSNIČEK
Každá skladba musí mít své aranžmá,hlavně proto abyste netápali a nedělali zbytečné chyby,posluchači kolikrát ani nepostřehnou,že se něco děje ale některé z Vás,to pěkně rozhodí a pak se dějou věci,berte na vědomí, že hrajete  (živě) :

1. Od jaké tóniny se píseň bude hrát
2. Předehra ( nájezd ) k písničce
3. Kdo zpívá 1.hlas ( potažmo 2.až 4 . hlas )
4. Kde a kolik je prostoru pro sólové nástroje
5. Ukončení skladby ( konec je hodně důležitý )

Další důležitá věc, každá dvojice ( stojící u sebe ) by měla mít texty písní na stojánku i když písničku dokonale znáte nazpaměť,určitě si nebudete pamatovat aranžmá skladby u 70 písní  ! Je rozdíl se naučit dokonale  cca 10 písní a objíždět festivaly či podobné akce ale 70 písní ( na zábavě,v hospodě atd .. ) to málokdo zvládne,nikoho takového neznám!

Závěrem . . .
Striktně dodržujte všichni své zpracované aranžmá -  kdo není schopen se přizpůsobit, nemůže být členem kapely, jeho nedisciplína Vás bude poškozovat ( netýká se to jen aranžmá skladeb ) !!!
Jan Pril ,Všebořice © 2014 PtcSystemClick