ZPĚV KAPELY  

Vícehlasý zpěv je tajemství úspěchu  v Country muzice  .Zpěv otevírá dveře nahrávacím studií,láká
kamárady na Vaše koncerty.Co je platné,že v kapele máte technicky zdatné sólové hráče ale zpěv je
o ničem . Pak se nedivte,že hrajete před prázdnými sály ! Je nutné aby se každý naučil dokonale
" Základní melodii písničky "
, nejlépe pokud můžete,sám sebe nahrávat,tím budete hned vědět, kde děláte chyby .
Hledejete optimální tóniny pro všechny,zpívejte po tichu,nahlas a hlídejte si dynamiku zpěvu.Naučte se dobře text a zpívejte ho tak, aby posluchač cítil opravdovost Vašeho podání a věřil tomu, co zpíváte .

ROZSAH HLASŮ :
Mužský hlas má rozsah do dvoučárkovaného ( E ) - na kytaře tenká ( E ) struna na 12. poli . Bluegrassový part pro 1.hlas ( mužský ) je až  do ( G ) - o tři pražce výše. S takovým rozsahem můžete zpívat v tóninách  ( G , A , ) . Nevěšte hlavu pokud nemáte výše napsaný rozsah, standardně  lze zpívat country od tónin ( D , E , C , F , ) . Abych to uzavřel nejlepší tóniny pro vícehlasý zpěvy do country jsou  ( D a E )   pro ženy  ( C  a G ) , pro bluegrass   ( A a G ) .
DVOJHLASY :
Muzikant který ovládá ( umí chytat ) DRUHÝ HLAS   je pro kapelu velkým přínosem ! Ve dvojhlase zní každá písnička o 100 % lépe než zpívání UNISONU ( když dva zpívají totéž ) . V českých písničkách bývá většinou druhý hlas pod melodií, v bluegrassu naopak je druhý hlas vždy nad  melodiíí. Druhý hlas kopíruje melodii v TERCIÍCH i když jsou případy,kdy se hodí  KVARTA , to je potřeba nacvičit na zkouškách kapely.
TROJHLASY :
Správný trojhlas zanechá v posluchačích velký zážitek až mrazí v zádech ! Pokud je druhý hlas veden nad melodií, třetí hlas jde pod melodii tak blízko, jak je to jen možné ( tercie a kvarty ). Třetí hlas musí být poslouchatelný sám sobě - neměl by držet dlouho jeden tón .Třetí hlas většinou zpívají muzikanti,kteří mají níže položený hlas.
ČTYŘHLAS :
Zpěvák který který umí zazpívat i hlubší tóny může zkusit čtyřhlas. Je to poměrně  jednoduché a má úlohu ( kteří někteří z neznalosti přisuzují třetímu hlasu ) .Čtvrtý hlas zpívá v oktávě pod PRVNÍM HLASEM   melodii  nebo může zpívat jen základní tóny AKORDŮ   ( který se právě hraje ).

ZÁVĚREM . . .

Bude to mít těžké najít vhodné lidi pro vícehlasé zpěvy a ale nezoufejte, dobře zazpívaný dvojhlas,má stejnou váhu jako čtyřhlas ! 
Jan Pril ,Všebořice © 2014 PtcSystemClick