PĚTISTRUNÉ BANJO  

Banjo ( pojďme říkat a psát Bendžo ) je lidový nástroj venkovanů zvýchodních hor Spojených států.Rychle bylo přijato do party Country muzikantů.Dnes už Bendžo zdomácnělo u Bluegrassových a Country kapel.Pětistruné Bendžo není tak libozvučné jako kytara,hlasitost nástroje ,v komorním prostředí je třeba vhodně nástroj přizpůsobit - ztlumit ( na rezonátoru ).

Ladění Bendža ( začínáme od páté struny ) :  G1   D   G   H   D1  


Nástroj ladíme do akordu » G «( kontrola - když zahrajete na všechny prázdné struny,zní libozvučně do akordu G ) pro hru v jiných tóninách používáme KAPODASTR . Použití zvláštního kapodastru pro pátou strunu,je nezbytně nutné pro hru v tóninách Gis , A , H  .Technika levé ruky hraje akordy či jednotlivé tóny jako na kytaře. Pravá ruka pikuje třemi prsty (palcem zhora dolů - směrem k první struně s umělohmotným prstýnkem ) ukazovák s prostředníkem - zdola nahoru (pomocí plechových prstínků) .
Písně v akordu moll hrajeme na Bendžo s druhou ( H ) strunou přeladěnou o půl tónů níže !

Správný benžista musí citlivě v country kapele používat svůj nástroj,pokud hraje jiný nástroj sólo, přiznává jen - druhou a čtvrtou dobu. Držte se vždy pečlivě daného rytmu BASISTY či zpívajicího kytaristy . Nic není nejhoršího,když posluchači slyší po dobu koncertu " ROZEŘVANÉ BENDŽO " zkazíte celý kapele dojem s vystoupení !Jan Pril ,Všebořice © 2014 PtcSystemClick